Na správnom oblečení záleží

Čo si obliecť na bicykel? Večná dilema tých, ktorí sa bicyklovaniu venujú rekreačne, ale chcú z neho vyťažiť maximum. V obyčajných kraťasoch a bavlnenom tričku sa práve najlepšie cítiť nebudete. Vďaka vývoju, ktorý šiel za posledné roky rýchlo vpred, trh ponúka oblečenie, ktoré je ľahké, vzdušné a dobre saje pot. A ešte čosi navyše – spĺňa i posledné módne trendy.

Vo všeobecnosti rozoznávame dva druhy cyklistov. Do prvej kategórie spadajú športovci a profesionálni cyklisti, ktorí si obliekajú ľahké, tenké a priliehavé cyklistické dresy. Väčšinou ide o cyklistické nohavice s nohavičkami nad kolená a antibakteriálnou výstelkou pod zadkom. Dres má zvyčajne krátky rukáv a buď krátky zips, alebo rozopínanie až dole. To umožňuje trochu sa pri jazde ochladiť. K tomu profesionálni cyklisti používajú rôznu funkčnú bielizeň ako tielko, tričko s dlhým či krátkym rukávom, obujú si cyklistické ponožky. Cez dres si v prípade potreby obliekajú cyklistické vesty či vetrovky.

Nás, samozrejme, viac zaujíma druhá skupina ľudí, a to turisti či rekreační cyklisti. Ich oblečenie má spĺňať nielen športový účel, ale zároveň i nároky na pohodlie a módne trendy. Ide o to, že väčšina cykloturistov nechce na bicykli vyzerať ako neforemná kópia niektorého zo slávnych cyklistov, ale chcú sa v oblečení bez hanby posadiť do reštaurácie na obed, prípadne si zájsť na prehliadku do múzea. Na trhu nájdete veľkú škálu modelov od rôznych firiem.

Cyklistické šortky sa nosia na nahé telo

Cyklistické šortky s vložkou sa vždy obliekajú na nahé telo, teda „na ostro“. Spodná bielizeň – trenírky, slipy a najmä tangá sa v zásade neodporučuje. A to z toho dôvodu, že môže spôsobiť veľmi nepríjemné odreniny. Ak jazdíte na bicykli aj počas zimných mesiacov, oplatí sa vám zaobstarať si aj dlhé cyklistické nohavice. Čo sa týka tričiek, odporúčame vám kupovať si materiály, ktoré dobre odvádzajú pot. Zásadne neodporúčame bežné bavlnené tričká.

mountain-bike-175217_1280

Dresy so zapínaním uľahčujú ochladzovanie tela

Pre mužov by mal byť dres pohodlnejší a nie tak upnutý, ako sú závodné dresy. Vždy sa hodí otvorená alebo ešte lepšie zapínacia kapsička na zadnej časti. Ak je premenlivé počasie, odporúčame vziať si so sebou aj ľahkú cyklistickú vestu, ktorá vpredu toľko neprefúkne, má kryté ramená. Vestu úplne jednoducho zložíte do malého balíčku, ktoré sa zastrčí do kapsy na drese.

Ak vás zachytí väčšia zima, máte k dispozícii rôzne cyklistické vetrovky s dlhými rukávmi. Odborníci ich do premenlivého počasia odporúčajú viac ako pršiplášte. Tie sú už veľmi nepraktické, pretože sú ťažšie a zaberú viac miesta. Čo je teda ideálne na bežný cyklovýlet? Cyklistické šortky s vložkou, pohodlný dres, funkčná bielizeň, vrátane cyklistických ponožiek a ľahká vetrovka.

Dôležité doplnky

Prilby sú dnes pre väčšinu cyklistov v teréne samozrejmosťou. Veľkým trendom v súčasnosti sú tiež rôzne ľahké cyklošatky a čelenky pod prilbu. Vďaka nim nefúka do uší a dobre sajú pot, takže pri športovom výjazde do kopca pot nesteká do očí. Šatky sa najčastejšie vyrábajú z bavlny v kombinácii s materiálom, ktorý neprepúšťa pot.

Samozrejme, myslieť by ste mali aj na ponožky. Cyklistické ponožky sú väčšinou tenke, krátke len nad členok a opäť z materiálu, ktorý dobre odvádza pot. Zabudnúť by ste nemali ani na topánky. Väčšinou vám pokojne postačia aj akékoľvek športové topánky s pevnejšou podrážkou. Väčšina skúsených cyklistov však už používa pohodlnejšie cyklistické topánky s kombináciou šnúrok a suchého zipsu.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /nfsmnt/hosting1_1/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61