Pár slov o bridži

Bridž je jednou z najznámejších kartových hier pre štyroch hráčov. V tomto článku nájdete základné informácie o bridži, ktoré vás možno posunú vpred a jeho čaro vás uchváti natoľko, že ho nebudete chcieť prestať hrať.

Princípom kartovej hry bridž sú štyria hráči, pričom hráči sediaci oproti sebe tvoria pár, ktorý sa nazýva linka. Hra sa realizuje jednou sadou žolikových kariet, avšak bez žolíkov. Veľa kartárov považuje práve bridž za jednu z najkrajších kartových hier na svete. Možno aj preto sa považuje za kráľa kartových hier. Medzinárodný olympijský výbor dokonca zaradil bridž medzi uznané športy.

História kráľovského bridžu

Kartová hra bridž je odvodené zo staršej hry s názvom whist, ktorá existovala už v 16. storočí. Najskôr existovalo viacero variácií bridžu, v roku 1925 však Harold S. Vanderbilt publikoval pravidlá novej hry s názvom contract bridge. Práve túto variáciu hry poznáme aj my dnes, a to v nezmenenej podobe.

Je bridž most?

Zaujímavá je i etymológia slova bridž, ktoré pochádza z anglického „bridge“. V skutočnosti však neoznačuje most, akoby sme si mohli z názvu vyvodiť. Pôvod tohto slova nie je úplne jasný, ale oxfordský slovník hovorí, že ide o anglickú verziu ruského slova „birič“.

Aké druhy poznáme?

V kartárskej terminológii rozoznávame štyri základné varianty bridžu, a to Robrový bridž, Chicago, Športový bridž a Minibridž.

Robrový bridž a Chicago sa hrá tak, že si štyria hráči striedajú partnerov a výsledky na neporovnávajú, ale vyhodnocujú priamo. Ide tu viac o náhodu a šťastie než o hráčsku taktiku. Práve tieto dve varianty sa väčšinou hrávajú v pokrových kluboch o peniaze.

Pri športovom bridži ide o to, že s tými istými kartami sa postupne hrá pri viacerých stoloch a výsledky sa navzájom porovnávajú. Tu sa už hráči nemôžu vyhovárať na zlé karty, ale len na vlastnú zlú licitáciu. Na zachovanie rozdaní sa používajú špeciálne boardy.

Zjednodušenou formou bridžu je takzvaný Minibridž, ktorý bol vymyslený na propagáciu bridžu medzi verejnosťou a výučbové potreby. Je to v podstate medzistupienok skutočného bridžu.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /nfsmnt/hosting1_1/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61