Poker – charakteristika a základné pravidlá

Slovo „poker“ poznáme snáď všetci, ale túto hru si obľúbili hlavne muži v rôznych vekových kategóriách. Ide o hazardnú kartovú hru, ktorá sa na Slovensku rozmohla začiatkom 90-tych rokov, kedy nastal akýsi pokrový boom. S pokrom sme sa začali stretávať všade – v televízii, tlači, na internete, začali vznikať pokrové kluby a herne a vzrástla obľúbenosť kasín. Následne sa z pokru stala atraktívna hra aj pre sledujúcich divákov a preto mnoho športových kanálov zaradilo do svojich programov aj pokrové turnaje.

Poker nie je hra, ktorá je založená na náhode, hráči musia mať určité schopnosti, potrebujú si stanoviť taktiku hry, mať pevné nervy a odhodlanie dostať z minima maximum. Ide o zložitú hru, ktorá má tiež niekoľko rôznych variantov. Všetky tieto varianty však pochádzajú z dvoch základných typov pokru a to z pokru Draw a z päťkartového Stud pokru. Rozdiel medzi týmito dvoma hrami spočíva v tom, že pri pokri Draw sa karty rozdávajú lícom dolu tak, aby ich ostatní hráči nevideli. Pri Stud pokri dostanú hráči lícom dolu napríklad len dve karty a tie ostatné sú rozdané viditeľne, alebo môžu byť pre všetkých hráčov spoločné.

Okrem týchto typov pokru však poznáme aj iné, napríklad sedem-kartový Stud, označovaný aj ako Down to Riwer, divoké karty (hra podobná Draw pokru, ale v hre sú navyše divoké karty a to dvojky, alebo žolíky), Lowball, pri ktorom hráčom ide o to, aby si udržali najmenšiu kombináciu kariet. K celosvetovo najobľúbenejším však možno zaradiť Texas hold ’em poker, ktorý je variantom dvojkartového Studu a v online herniach patrí táto hra medzi najhranejšie a najvyhľadávanejšie.

Poker je možné si zahrať napríklad aj na herných automatoch – takáto hra je len pre jedného hráča, kombinácie kariet sú bodovo ohodnotené a týmto ohodnotením sa vynásobí vklad v prípade výhry. K obľúbeným spôsobom hrania pokru je aj online poker, ktorý sa objavil s rozmachom internetu.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /nfsmnt/hosting1_1/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61