Počítačové hry zlepšujú kreativitu aj schopnosť rozhodovať sa

Často sa hovorí o nepriaznivých účinkoch počítačových hier nielen na deti, ale aj dospelých. Každá minca však musí mať dve strany, a preto sa teraz pozrieme na druhú stranu mince, tú pozitívnu, počítačových hier.

Je dokázané, že ľudia, ktorí sa radi hrajú akčné videohry a počítačové hry sa rozhodujú až o 25 percent rýchlejšie ako iní. Okrem toho dokážu skúsení hráči venovať pozornosť až šiestim veciam naraz bez toho, aby boli zmätení. Tí, ktorí sa počítačovým hrám nevenujú, sa dokážu sústrediť maximálne na štyri veci. Aspoň to tak tvrdia vedci z Rochesterskej univerzity. Vedci tiež zistili, že ženy, ktoré sa radi hrajú počítačové hry a venujú im svoj voľný čas, vedia v mysli lepšie pracovať s 3D objektmi, čo je inak výsadou prevažne mužov.

Pár slov aj k tej horšej strane mince

Popri pozitívnych účinkov videohier však musíme myslieť aj na tie negatívne. Skenovanie mozgu zistilo, že násilné počítačové hry môžu zmeniť mozgové funkcie aj u mladých a zdravých mužov. Už za týždeň potláčajú emočnú kontrolu. Iné štúdie zas zistili spojitosť medzi závislosťami, nadváhou, introvertnosťou a depresiou. Každopádne nám z toho vyplýva, že i pri hrách platí zlatá stredná cesta. Nehrať sa celé dni, ale po náročnom týždni si hodinku hrania hry dopriať pokojne môžete.

Kreativita vďaka počítačovým hrám?

Oproti tomu sa ale zistilo, že akákoľvek počítačová hra podporuje kreativitu detí. Čím viac sa deti hrali, tým lepšie boli ich výsledky v štandardizovaných testoch tvorivej schopnosti, a to bez ohľadu na pohlavie, rasu či druh hry. Vedci ale napríklad dodali, že používanie mobilných telefónov či internetu rovnaký dopad na kreativitu detí vôbec nemali. Počítač teda nie je ani nič dobré, ani zlé. Je to ako mnoho iných nástrojov veľmi dobrý sluha, ale zlý pán. Takže, milí rodičia, ak sa už inak nedá, radšej dovoľte svojim deťom hrať sa počítačové hry ako len tak nečinne blúdiť po internete.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /data/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61