Počuli ste už tieto „zaručené“ pravdy o kreatíne?

Dnes sa veľa ľudí venuje cvičeniu a zdravému životnému štýlu, preto rôzne doplnky výživy majú v jedálničkoch dôležité miesto. Najpopulárnejší a najobľúbenejší je jednoznačne kreatín, preto sa o ňom vedie aj najviac diskusií. Okrem tých odborných, sa však šíria aj „zaručené“ pravdy, a tak si v dnešnom článku povieme, aké mýty o kreatínekolujú medzi ľuďmi.

Kreatín je steroid

Kreatín so steroidom nemá nič spoločné, pretože kreatín je prírodná látka vytváraná v tele, ktorá pomáha dodávať energiu svalovým bunkám. Naopak, steroidy sú lieky, ktoré napodobňujú výhody mužského pohlavného hormónu – testosterónu.

Kreatín spôsobuje poškodenie obličiek

Ďalší z mýtov. Keďže kreatín je najpoužívanejší a najobľúbenejší doplnok výživy, je aj pod najväčším drobnohľadom rôznych štúdií. Všetky dokázali, že je bezpečný a netoxický pre ľudí so zdravými obličkami. Tí, ktorí majú obličky poškodené, by nemali ani cvičiť.

Kreatín spôsobuje svalové kŕče

Aj tento mýtus je vyvrátený a podložený výsledkami rôznych štúdií. Tie dokázali, že tí, ktorí užívajú kreatín ako výživový doplnok, majú svalové kŕče, zranenia, dehydratáciu a napätie v oveľa menšom rozsahu ako tí, ktorí kreatín neužívajú.

Kreatín by nemali brať ženy

Aj toto tvrdenie je nič iné, ako mýtus. Ženy, ktoré chcú formovať svoju postavu a zlepšovať svoje výkony aj s podporou kreatínu, nemusia mať obavy z nedosiahnutia výsledkov, pretože kreatín je rovnako účinný u mužov, ako aj u žien. Navyše ani to, že z neho ženy priberú, nie je pravda.

Keďže je kreatín najobľúbenejší a najpoužívanejší doplnok výživy, nie je vôbec prekvapivé, že o ňom koluje aj najviac mýtov. Skôr než niektorým z nich uveríte, tak si ich overte.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /data/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61