Pre toto všetko sa oplatí užívať BCAA

V oblasti športovej výživy sa čoraz častejšie hovorí o BCAA. Sú to esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť a je odkázané na ich príjem formou stravy alebo ako výživového doplnku. BCAA majú vplyv na športový výkon vďaka svojim účinkom, o ktorých si povieme v dnešnom článku.

Ochrana a rast svalov

Aminokyseliny a sacharidy sú nevyhnutné pre rast svalov. Pri fyzickej záťaži čerpá organizmus aminokyseliny zo svalovej hmoty. No keď pred tréningom dodáte telu BCAA aminokyseliny, tak telo počas záťaže siaha po nich a šetrí vlastné, čím chráni vašu svalovú hmotu. To oceníte hlavne počas diéty, kedy sú svaly náchylnejšie k sebarozkladaniu. Zároveň sa zlepšuje syntéza proteínov a príjem bielkovín po tréningu je o niečo lepšie spracovaný, vďaka čomu sú svaly nastavené k rastu.

Potláčanie únavy

Ďalším dokázaným pozitívnym účinkom BCAA aminokyselín je potláčanie únavy. Nejde však o únavu fyzickú a únavu svalov, ale o psychickú únavu. V praxi to znamená, že už sa vám pri tréningu nestane, aby vás postihla slabšia chvíľka a nechcelo sa vám cvičiť. S BCAA budete nabudení počas celého tréningu.

Regenerácia svalov

Po tvrdom absolvovanom tréningu, ktorý ste zvládli aj vďaka potlačeniu psychickej únavy sa zvyčajne dostaví únava fyzická a cítite bolesť svalov pri každom pohybe. No aj tu sa prejavujú pozitívne účinky BCAA aminokyselín, ktoré urýchľujú regeneráciu svalstva zakaždým, keď si dáte poriadne do tela a vy tak aj po tréningu môžete naďalej normálne fungovať.

Zvýšená imunita

BCAA znižuje tvorbu kyseliny mliečnej, ktorá spôsobuje prekysličovanie organizmu a pálenie vo svaloch. Vďaka dlhodobému užívaniu udržiava hladinu glutamínu v krvi, čo kladne pôsobí na podporu imunity a predchádzaniu zranení.

BCAA nie sú nevyhnutným výživovým doplnkom, ale svojimi účinkami pomáhajú telu podať kvalitnejší športový výkon.


Parse error: syntax error, unexpected '}' in /data/2/2/2224e6d9-5c53-4e8b-b6c9-9ec992884a27/vzabave.sk/web/wp-content/themes/minimalia/comments.php on line 61